birgünhaber

Tunus’ta binlerce kişi Kays Said’in istifasını istedi

Pazar günü Tunus’un başkentinde protestoya katılan binlerce kişi Kays Said’e istifa çağrısı yaptı.

Tunus’ta binlerce kişi Kays Said’in istifasını istedi
22 Mart 2022 - 12:01

Tunus’ta protesto, geçen yıl Temmuz ayındaki darbenin ardından başlatılan Darbeye Karşı Vatandaş Hareketi tarafından organize edildi.

Protestocular, Cumhurbaşkanı Kays Said’in kararları nedeniyle askıya alınan parlamento önüne yürüdü, ancak güvenlik güçleri güvenlik bariyerleri kurarak yürüyüşün Bardo Meydanı’na ulaşmasını engelledi.

Göstericiler “Kahrolsun darbe!” ve “Halk cumhurbaşkanını görevden almak istiyor!” gibi sloganlar attı.

Said, parlamentoyu dondurmanın yanı sıra ülkenin bağımsız Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Otoritesini de kapatmış ve Bağımsız Yüksek Seçim Otoritesini devre dışı bırakmıştı.

Geçen ay, yargı bağımsızlığıyla ilgilenen Yüksek Yargı Konseyi’ni fesheden Said kendisine yargıçların seçimi ve terfileri üzerinde kontrol yetkisi de verdi.

Said, darbeye sebep olarak hızla artan işsizlik, yaygın yolsuzluk ve pandemiyi gösterdi.

Said, Temmuz 2022’de referanduma ve ardından Aralık ayında parlamento seçimlerine sunulmak üzere yeni bir anayasa taslağı hazırlamadan önce çevrimiçi olarak bir anket başlatmıştı fakat bu adım halkta herhangi bir rağbet görmedi.

Ocak ayında başlatılan çevrimiçi istişare anketi, resmi istatistiklere göre yedi milyon seçmenin yüzde 10’undan azının katılmasıyla Pazar günü kapandı.

Askıya alınan parlamentonun başkan yardımcısı Samira Chaouachi, protesto sırasında kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, “Anketin sonuçlarını kabul etmeyeceğiz, bu halka karşı bir aldatmacadır” dedi.

Protestocular ise düşük katılımla alay etmek için “Anket için başsağlığı diliyoruz Başkan Said” diye slogan attılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu