Türkiye’de Bir Çok Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz.

Başlık parası karşılığında evlilik Türkiye’de 33 Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz. Evlenecek erkeğin ya da ailesinin kadın tarafına ödediği başlık parası, kadını mal olarak gören zihniyetin bir ürünü olmakla birlikte son derece ilkeldir. Günümüzde azalsa da Anadolu’nun bazı yerlerinde sürmektedir.
. Oturak alma evlilik Türkiye’de 33 Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz. Kadın kaçırmanın tam tersi olan oturak almada, kadın bohçasını alarak erkeğin evine gider ve oturur. Araştırmaya göre Kütahya, Sivas ve Kastamonu’da yaygındır.
Baş örtüsü kaçırma yoluyla evlilik Türkiye’de 33 Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz. Kadına ait bir eşyanın, özellikle de baş örtüsünün kaçırılmasıyla ortaya çıkan ve özellikle Hakkari, Van, Ağrı ve Erzurum’da yaygın olan bu adete göre kadının iffeti bozulmuş sayılır. Araştırmaya göre erkek tarafı razı olmazsa, kadın tarafı kan dökebilir.

Beşik kertmesi yoluyla evlilik Türkiye’de 33 Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz. Hindistan ve Avustralya’da da görülen ve çok eski bir geçmişe sahip olan beşik kertmesi yönteminde birbirini seven eş dost, komşu ya da yakınlar çocukları henüz beşikte iken söz verirler ve ileride evlenmeleri için beşiklere bir işaret koyarak nişan gerçekleştirirler.

Taygeldi Türkiye’de 33 Evlilik Türü Varmış! Bazılarını Daha Önce Duymadığınıza Eminiz. Dul bir kadının ya da erkeğin çocuklarını da alarak

dul bir erkekle ya da dul bir kadınla yaşamasından doğan ‘taygeldi’ aslında çocuklar anlamına gelir.