Seçimde Eski Kimliklerle Oy Kullanılabilecek Mi?

24 Haziran seçimleri yaklaştığı şu günlerde, sosyal medyada veriliş tarihi 10 yılı geçen kimliklerle oy kullanılamayacağı iddiaları dile getiriliyordu. Nüfus Müdürlüğü de bu yanlışlığın önüne geçmek amacıyla, 24 Haziran seçimlerinde 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla oy kullanılamayacağı haberlerinin doğru olmadığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı basın kuruluşlarında, 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleriyle ilgili, eski nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ve ayrıca 24 Haziran 2007 ve öncesi nüfus cüzdanlarının geçersiz sayılacağı ve mutlaka yenilenmesi gerektiği yönünde haberler yer aldığı anımsatıldı.

Açıklamaya göre “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü mevzuatlarında nüfus cüzdanlarının kullanım sürelerinin 10 yıl olduğu ile ilgili herhangi bir düzenlemenin yapılmadığı, böyle birr şeyin olmadığı ve vatandaşlarımızın ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanlarının, kimlik kartı başvurularını yapıncaya kadar geçerli olduğu hususu kamuoyuna duyurulur”  söylemler kullanıldı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerinde eski nüfus cüzdanlarıyla oy kullanılamayacağı yönündeki iddialarının gerçek dışı olduğu açıklamasını yaptı.