Prensip Meselesi Fıkrası

Okul bittikten sonra aylarca iş arayan genç nihayet iş bulup çalışmaya başlamış. Bir aylık çalışma sürecini tamamladıktan sonra ilk maaşını çekmek için bankaya gitmiş. Hesabına girince bir de ne görsün 100 lira fazla para var. Bu duruma anlam verememiş ama sesini de çıkarmamış, parayı bir güzel harcamış. Bir sonraki ay gelince bu seferde hesabında 50 lira eksik para var. Memur köpürmüş hemen işe dönüp soluğu muhasebe de almış:

– Maaşım 50 lira eksik yatmış böyle hatayı kabul etmem, diye bağırınca. Muhasebeci kendinden emin bir edayla:

– Peki 100 lira fazla aldığınız zaman niye sesinizi çıkarmadınız, diye sormuş. Bu defa da:

– Prensibimdir ilk hatayı affederim.

BONUS FIKRA

EŞEKLE TARTIŞMA CEZASI

Ormanda yaban eşeği ile tilki otun rengi konusunda tartışıyolar. Eşek otun renginin kırmızı, tilki ise yeşil olduğunu iddia ediyor. Tartışma büyüyüp, kavgaya dönüşüyor ve birbirini yaralıyorlar. Ormanda huzur ve sükuneti bozdukları için aslan kralın huzuruna çıkarılıyorlar.

Her ikisi ifadelerini verip, birbirinden davacı oluyorlar. Aslan kral her ikisini iyice dinledikten sonra eşeğe berat, tilkiye hapis cezası veriyor. Tilki haklı olarak itiraz edip, Aslan krala otun rengini soruyor. Aslan kral tereddütsüz yeşil diyor. Tilki, madem otun rengi yeşil ve ben iddiamda haklıyım eşeği berat ettirip, bana ceza vermeniz haksızlık değil mi diye serzenişte bulunuyor

Aslan kral tilkiye dönüp,” EŞEKLE TARTIŞTIĞIN için seni suçlu buldum” diyor.

Resimli Fıkra

Resimli Fıkra

Resimli Fıkra