Ankara’dan Almanya’ya Yönelik Flaş Hamle
Vatandaş Dolar’dan Altına ve TL’ye Dönüyor
Pakistan’da Yolcu Uçağı Düştü
Beşiktaş Taraftarlarına Kiev’ de Saldırı
Başbakan Binali Yıldırım Kremlin Sarayı’ nda

Bu haber 20 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde Teklif İmzaya Açıldı

AKP tarafından ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunacağı, ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’, AKP milletvekillerinin imzasına sunuldu. Teklifin, imzaların atılmasının sonlandırılmasının ardından en hızlı şekilde TBMM Başkanlığı’na sunumunun yapılması öngörülüyor. Anayasa değiştirilmesi, TBMM üye tamsayısının en az 3’te 1’i yani 184 milletvekili tarafından teklif edilebiliyor. Teklifin kabul görmesi, en az 300 milletvekilinin kabul oyu ile olanaklı oluyor. Teklifin görüşmelerinin 2.turunda, 330 milletvekili sayısının altında oy alan madde, teklifin tümünün 300 oyun altında kalması durumunda da teklifin tamamı düşmüş kabul ediliyor.

 

TBMM tarafından red almış olan kanun tasarısı ya da teklifleri,ret tarihinin sonrasında tam bir yıl tamamlanmadığı sürece TBMM’nin aynı yasama dönemi içerisinde tekrar verilememektedir. Anayasa değişiklikleri, Anayasa’nın ‘Anayasanın değiştirilmesi, seçimlere ve halkoylamasına katılma’ başlıklı 175.maddesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Madde çerçevesinde anayasanın değiştirilmesi, TBMM’nin üye tamsayısının en az 3’te 1’i yani 184 milletvekili tarafından yazı ile teklif edilebiliyor. Anayasanın değiştirilmesi ile ilgili teklifler Genel Kurul kapsamında 2 kez görüşülüyor. Değiştirme teklifinin kabul edilmesi, TBMM’nin üye tamsayının 5’te 3’ü çoğunluğunun yani 330 milletvekilinin gizli oyu ile olanaklı oluyor.

 

Anayasanın değiştirilmesi ile ilgili tekliflerin görüşülmesi ve kabul edilmesi, bu madde üzerindeki kayıtlar haricinde, kanunların görüşülmesi ve kabul edilmesi ile ilgili hükümlere bağlı oluşturuluyor. Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine dair kanunları, bir kez daha görüşmek üzere TBMM’ye gönderebiliyor. TBMM, geri gönderilmiş olan kanunu, üye tamsayısının 3’te 2’si çoğunluğu yani 367 milletvekili tarafından kabul edilen anayasa değişikliği ile ilgili kanun, Cumhurbaşkanı tarafından TBMM’ye iade edilmemesi durumunda halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. Doğrudan ya da Cumhurbaşkanı’nın iadesi çerçevesinde TBMM üye tamsayısının 3’te 2’si yani 367 milletvekili çoğunluğu ile kabul edilmiş olan anayasa değişikliğine dair kanun ya da gerekli görülen maddeleri, Cumhurbaşkanı tarafından halkoyuna sunumu gerçekleştirilebiliyor. Halkoylamasına sunulmuş olan anayasa değişikliğine dair kanun ya da ilgili maddeler Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. Halkoyuna sunulan anayasa değişikliğine dair kanunların yürürlüğe alınması için halkoylaması çerçevesinde kullanılan geçerli oyların yarısından çoğunun kabul oyu olması gerekliliği bulunuyor.
Misafir Avatar
İsim
Email
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.