Dededen Toruna Fıkrası

Şapka satarak geçinen bir adamın yolu bir gün ormana düşmüş… Bir süre yürüdükten sonra sıcaktan ve yorgunluktan bunalmış, bir ağacın altına oturmuş. Şapkalarla dolu sepetini de yere koymuş ve uykuya dalmış… Birkaç saat sonra adam tuhaf sesler duyarak uyanmış… Bir de bakmış ki yanındaki sepet bomboş. Şapkalar gitmiş!! Bir de kafasını kaldırıp ağaca bakmış ki, ağacın dallarında bi sürü maymun, her birinin kafasında adamın şapkaları… Adam düşünmeye başlamış: “Ben şimdi ne yapıcam, şapkaları bu maymunlardan nasıl alıcam…?”…Düşünceli bir şekilde kafasını kaşırken bi bakmış maymunlarda adamın taklidini yapıyolar kafalarını kaşıyolar… Adam ellerini havaya kaldırmış , maymunlar da aynısını yapmışlar… Derken adam ne yapacağını bulmuş… Kendi başındaki şapkasını çıkartıp yere atmış, tabi maymunlar da
kafalarındaki şapkaları hemen yere atmışlar… Adam böylece bütün şapkaları toplayıp sepetine koymuş… Aradan 50 yıl geçmiş. Artık adamın bir torunu varmış, o da dedesi gibi şapka satıcısı olmuş. Günlerden bir gün onun da yolu aynı ormana düşmüş. Hava yine çok sıcakmış ve genç adam bir ağacın altına oturmuş, şapkalarla dolu sepetini yanına koymuş ve uykuya dalmış. Bir saat sonra uyanmış bir de bakmış sepetin içinde şapkalar yok! Derken tuhaf sesler duymuş bir de kafasını kaldırmış ki ağacın üstünde bi sürü maymun, hepsinin kafasında birer şapka. Adam düşünmüş:

“Dedem yıllar önce bana bir hikaye anlatmıştı… Ne yapacağımı çok iyi biliyorum”

Adam kafasını kaşımaya başlamış, maymunlar da aynısını yapmışlar. Adam ellerini havaya kaldırmış, maymunlar da ellerini kaldırmış ve adam gülümseyerek kendinden emin bir tavırla başındaki şapkayı çıkarmış yere fırlatmış, o anda maymunlardan biri ağaçtan inmiş, adamın yere attığı şapkayı kapmış, adama da bi tokat atmış ve:

– Sadece senin mi deden var lan !

BONUS FIKRA

Soğanın Cücüğü

İnşaatta çalışan Recep’le Memet, her zamanki gibi, pişirdikleri bulgur aşını yiyorlardı. Bir ara Recep sordu:

– Ula Mehmet! Zengin olsan ne yirsin?

– Soğanın cücüğünü yirim. Ya sen?

– Bana yiyecek bir şey bırakmadın ki…

Resimli Fıkra

Resimli Fıkra

Resimli Fıkra